Památný den Sokolstva

Kokarda

Památný den sokolstva připadá na datum 8. října jako připomínka událostí roku 1941 – tohoto roku zastupující říšský protektor Reinharda Heydricha rozpustil Českou obec sokolskou a její majetek byl úředně zabaven.

V noci ze 7.–8. října 1941 při „sokolské akci“ gestapo zatklo všechny sokolské představitelé z ústředí, žup i větších jednot. Byli mučeni, věznění a deportováni do koncentračních táborů. Téměř 93 % vedoucích sokolských pracovníků se již na svá místa po skončení války nevrátilo. Během okupace bylo v koncentračních táborech popraveno a umučeno 3 387 sokolů a 8 223 se vrátilo s podlomeným zdravím.

V tento Památný den Sokolstva budeme nosit Kokardu (v případě zájmu o KOKARDU se obraťte na br. Mirka Lipavského, tel . 602 437 101, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ), na Obecním úřadě a na Sokolovně bude vyvěšena státní a sokolská vlajka.

Činnost Tělocvičné jednoty SOKOL finančně podporuje obec Dolní Újezd.

Činnost mládežnických družstev Tělocvičné jednoty SOKOL Dolní Újezd byla v roce 2020 podpořena dotací Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.